Amerikan Hamamböceklerinde Biyolojik Mücadele Mümkünmü ?

Evania Appendigaster , bazı hamamböceği türlerinin yumurtalıklarına yumurta bırakan kozmopolit bir yaban arısıdır; larvaları daha sonra hamamböceği yumurtalarını ve embriyolarını tüketir.

Hamamböceklerinin biyolojik kontrolüne aday olan bu yabanarısının temel biyolojisi hakkında çok az şey bilinmektedir. Burada E.appendigaster’ın tüm olgunlaşmamış aşamalarının dış morfolojisini tanımlıyoruz ve bunları ilgili türlerin larvalarıyla karşılaştırıyoruz. E.appendigaster’ın yaşam döngüsü , her biri 13 vücut segmentine sahip üç larva evresini içerir. Her zaman sklerotize ve dişli olan ve özellikle ikinci dönem larvalarda sağlam olan çeneler dışında ağız parçaları genel olarak küçültülmüştür. Anten ve ağız parçası sensillası basitti ve gözlemlenmesi zordu. E.appendigaster larvaları, form olarak tanımlanan diğer evaniid larvalarına benzer, ancak gasteruptiid ve aulasit eşekarısı larvalarının mevcut iki tanımından oldukça farklıdır. Evaniid larvalarının daha fazla tanımlanması, bu morfolojinin aile içinde ne kadar yaygın olduğunun belirlenmesinde ve Hymenoptera içindeki filogenetik ilişkilerin anlaşılmasında faydalı olacaktır.

Özet:

Evania Appendigaster adlı bir yaban arısı arısı türü, bazı hamamböceği türlerinin yumurtalıklarına yumurta bırakır ve ardından larvaları, hamamböceklerinin yumurtalarını ve embriyolarını tüketir. Ancak, bu arı hakkında temel bilgiler eksik olduğundan biyolojik kontrol potansiyeli konusunda belirsizlikler vardır. Araştırmacılar, Evania Appendigaster’ın gelişim evrelerini inceleyerek, larvalarının diğer benzer türlerle karşılaştırılabilir özelliklere sahip olduğunu ve bu morfolojinin ailenin içinde ne kadar yaygın olduğunu anlamak için çalışmaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.