Balon Balığı Yiyen Aile Zehirlendi

 

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Rıza Köşker, Hatay’ın İskenderun ilçesinde yaşanan balon balığı tüketimi sonucu hastanelik olan 7 kişilik ailenin, Akdeniz’in en zehirli balığı olan benekli balon balığını yediklerini ifade etti.

2 Ocak tarihinde İskenderun’da amatör balıkçı motor tamircisi Müfit Arslan’ın ailesiyle birlikte tükettiği balon balığı sonrasında 7 kişinin zehirlendiği olayı değerlendiren Doç. Dr. Köşker, yaptıkları incelemeler sonucu balığın Akdeniz’in en zehirli türlerinden biri olan ‘benekli’ balon balığı olduğunu belirtti. Köşker, balığın eti, derisi, karaciğeri ve bağırsaklarında dünyada bilinen en güçlü denizel kaynaklı zehirlerden biri olan tetrodotoksin bulunduğunu açıkladı.

Daha önce Türkiye’de yaşanan balon balığı zehirlenmelerinin genellikle amatör balıkçıların olta ile yakaladığı balıkları tüketmeleri sonucu gerçekleştiğini belirten Doç. Dr. Ali Rıza Köşker, bu kez yaşanan olayın Türkiye kıyılarındaki en zehirli iki balon balığı türünden biri olan ‘benekli’ balon balığı kaynaklı olduğunu vurguladı. Balon balıklarının özellikle Türkiye kıyılarında ‘benekli’ ve ‘cüce’ isimli türlerin yüksek miktarda zehir içermesi nedeniyle halk sağlığı açısından önemli bir risk oluşturduğunu söyledi.

Doç. Dr. Köşker, toplumda hala var olan ‘Japonlar tüketiyor, biz de tüketebiliriz’ algısının kırılamadığını ifade etti. Japonların tükettiği balon balıklarının Türkiye denizlerinde yaşayan balon balıkları olmadığını belirten Köşker, Türkiye kıyılarında yaşayan balon balıklarının ölümcül düzeyde zehir içerdiğini ve özellikle benekli balon balığının tüm dünyada tüketilmeyen ve dikkatle sakınılan bir tür olduğunu vurguladı.

Balon balığı zehirlenme vakalarının önlenmesi için bilgi kirliliğini önleyecek farkındalık çalışmalarının yapılması gerektiğini belirten Köşker, özellikle sahil bölgelerinde yaşayan insanların bilinçlendirilmesi, balon balıklarının tüketilmesinin tehlikeli olduğunun anlatılması gerektiğini söyledi. Amatör su ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğlerde balon balıklarına yasak getirilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.