Beynine Takılan Çip: Neuralink

Tel:0532 564 18 95

Elon Musk’ın kurucusu olduğu Neuralink tarafından geliştirilen beyin çipi, bir hasta üzerinde başarılı bir şekilde test edilerek, hastanın düşünce gücüyle bilgisayar faresinin imlecini kontrol etmesini sağladı. Musk, bu gelişmeyi sosyal medya platformu X’teki bir sohbet odasında paylaşarak, hastanın hiçbir yan etki olmadan tamamen iyileştiğini ve sadece düşünerek bilgisayar faresinin imlecini kontrol edebildiğini belirtti.

Neuralink’in geliştirdiği beyin implantı, sinir sinyallerini kullanarak insanların harici teknolojileri kontrol etmelerine olanak tanıyor. Şirket, bu teknoloji ile felç, körlük ve konuşma bozuklukları gibi hastalıkların üstesinden gelmeyi hedefliyor. İlk deney için gönüllüler arasında arama yapan şirket, FDA’dan onay aldıktan sonra cihazı bir hastanın beynine yerleştirdi. Ancak cihazın piyasaya sürülebilmesi için daha fazla test yapılması ve tam FDA onayı gerekiyor.

Elon Musk, aynı zamanda Tesla, SpaceX ve Boring Co. gibi birçok şirketin sahibi olarak biliniyor ve 213 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin insanı konumunda bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıklayın Bizi Arayın
× Whatsapp İletişim