Hamam Böceklerinin Sebep Olduğu Alerjiler

Tel:0532 564 18 95

  • Allergy, Astma & Immunology Research dergisinde yayınlanan 2012 tarihli bir makaleye göre, hamamböcekleri en yaygın iç mekan alerjen kaynaklarından biridir. Alerjik astıma sebep olur.
  • Hamamböceklerinin dışkılarında, vücut kabuklarının dökülmesinde, yumurtalarında ve tükürüğünde bulunan enzimlerin birçok insanda alerjik reaksiyonlara neden olduğu düşünülmektedir.
  • EPA’ya göre çocuklar, hamamböceği alerjilerine yetişkinlere göre daha duyarlıdır. Astım olma riski daha çoktur.

Aşırı duyarlılık veya alerji, genellikle vücudun bir veya daha fazla organ sistemini ilgilendiren olumsuz sonuçlara yol açan çok çeşitli immünolojik reaksiyonları kapsar. Alerjenler genellikle glikoprotein veya kimyasal olarak karmaşık düşük molekül ağırlıklı maddelerdir. Yaygın alerjenler arasında polen, mantar sporları, ev tozu akarları ve ev tozu, hayvan tüyleri, ilaçlar, gıdalar, böcek yayılımları ve döküntüler vb. yer alır. Literatürde böceklerin solunum yolu alerjisindeki rolüne ilişkin bilgiler artmaktadır. Böceklerin yaklaşık 30 milyon canlı türü bulunmaktadır.

Bu böcekler genel olarak

1.Sokan böcekler,

2.Isıran böcekler ve

3.Isırmayan ve Sokmayan böcekler olarak sınıflandırılabilir.

Tüm malzemeler kanatlar, pullar, tükürük gibi iç kısımları oluşturur; kurutulmuş dışkı ve zehir, rinit, konjonktivit, astım ve ürtiker gibi alerjik hastalıklara neden olabilir. Güveler, kelebekler, arılar, eşek arıları, eşek arıları, sarı ceketler, sinekler, böcekler, hamamböcekleri ve sivrisinekler gibi çok çeşitli böcekler vardır. Bu böceklerin yayılımlarına ve kalıntılarına maruz kalmak, bazı genetik olarak yatkın bireylerde çeşitli alerjilere yol açabilir. Bu nedenle çeşitli böcek sokma ve ısırıklarının neden olduğu alerjileri ve bunların insan vücudu üzerindeki olumsuz etkileri vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıklayın Bizi Arayın
× Whatsapp İletişim