İnsansız Hava Araçlarında Teknolojik Yenilikler

Tel:0532 564 18 95

İnsansız hava araçları, (UAS) hızlı evrimi, karada, denizde ve hava savaşlarında heyecan verici yeni yetenekler sunuyor. Küçüğünden başlayıp günlerce süren mega dronlara kadar uzanan sistemler, yüzlerce kilometre öteden elektronik keşif yapabilen, hareketi radarla tespit eden, geniş alanların gözetimini yapabilen veya açık denizdeki lastik botlarda insan kaçakçılarını tespit edebilen EO/IR sensörlerine sahip.

UAS’lerin bin yıllık yavaş evriminden sonra, son zamanlarda birçok yaşam alanını değiştiren bir teknoloji haline geldiği görülüyor. Bu değişimi getiren özellikler arasında, çeşitlilik, esneklik yer alıyor. Çeşitlilik – drone’ların uzun mesafede çoklu görev kapasitesiyle uzun süreli görevlerde çalışmasına izin veriyor. Otomasyon – UAS’lerin insan operatörlerine olan bağımlılığını azaltırken, Esneklik, yeraltı altyapısına veya deneyimli operatörlere bağlı olmaksızın her yerde ve her zaman çalışabilirler. Bu özellikler, en büyük stratejik dronlardan, bireysel ve taktik kullanımlar için tasarlanmış küçük UAS’lere veya özellikle çok rotorlu dronlara kadar tüm modern UAS’ler tarafından sağlanmaktadır.

Stratejik Yetenekler

Stratejik görevlerde, genellikle istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) görevlerini içeren görevlerde, UAS’ler uzun menzilli ve uzun süreli görevlerde mükemmel bir performans sergileyerek hava süresini maksimuma çıkarır. Dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar tarafından 1990’ların ortalarından beri kullanılan IAI’nin Heron ailesi, bu yetenekleri farklı üyeleriyle, Heron TP, Heron I ile göstermektedir.

Heron MK II ve T-Heron’un eklenmesiyle, aile şimdi, operasyonel yetenekleri ölçeklenebilir hale getirerek, operasyonların, eğitimin ve lojistik desteğin maliyetini azaltmaya olanak tanıyan ortaklıkları desteklemektedir. Ortaklık, kullanıcıların farklı platformlar için bireysel yetenekler edinmek yerine, gelişmiş yetenekleri farklı platformlar üzerinde dağıtmalarına olanak tanır.

Heron MK II, IAI’nin Heron ailesinin sunduğu çeşitliliğin harika bir örneğidir. Rotax 915 iS motoru ile donatılan, 35.000 feet yüksekliğe ulaşabilir ve maksimum 140 knot hıza ulaşabilir. Görev dayanıklılığı, tam görev yüküyle 45 saate kadar uzanır. Daha sağlam bir gövde, hafif ve kolay erişilebilir yük alanı sunar, bu da ağırlığını artırmadan hızlı bağlantı ve bakımı mümkün kılar. Heron MK II, sınırı geçmeden kilometrelerce uzaktan istihbarat toplayan Standoff görevlerini gerçekleştirebilir. Bu esnek konfigürasyonlar, uzun menzilli gözlem için EO/IR yükleri, çeşitli radarlar, SIGINT (ELINT & COMINT) ve aynı anda platformda işletilen birden fazla uydu ve doğrudan veri bağlantıları içerir.

Uzaktan Görev Kontrolü

Heron ailesi, son zamanlarda operasyonların uzaktan yönetimini destekleyen bir teknolojik ve operasyonel yetenek kazanmıştır, bu da operatörlerin uçakları hava ve yer uydu haberleşmesi yoluyla kontrol etmelerini sağlar. Uzun Runner uzaktan kontrol, ön uçuş hazırlıklarından iniş taksi, otomatik kalkış ve inişe kadar uzanır. Uydu iletişimi, operasyonları, operasyon alanından binlerce kilometre uzaklıkta bulunan ve temel yakıt altyapısına sahip küçük bir ekibin hizmet verdiği uzak sitelerden gerçekleştirmeye olanak tanır veya yeniden yapılandırılabilir başka bir görev için kalkmadan önce.

Long Runner, uçuş personeli kaynaklarında önemli tasarruflar sağlar, uçuş süresini ve yakıt kullanımını azaltır, görev alanındaki operasyonel kullanılabilirliği artırır ve rutin ve acil inişlerde esneklik sağlar. Bu yeni yetenekle zaten operasyonel olan Long Runner operasyonel konsepti, Heron UAS’nin dünya çapındaki en karmaşık ve zorlu görevlerde kullanılmasını sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıklayın Bizi Arayın
× Whatsapp İletişim