Amazon Yağmur Ormanları Yok Olursa Ne Olur ?

 

Amazon Ormanı veya Amazonia, Amazon Yağmur Ormanları için alternatif bir terimdir ve Güney Amerika’nın Amazon Havzasındaki nem açısından zengin geniş yapraklı tropikal yağmur ormanlarını ifade eder.

Güney Amerika havzasının yaklaşık 2.100.000 mil karesi Amazon Ormanı ile kaplıdır. Ülkelerin yüzölçümünde aşağıdaki orana göre yer kaplar:

 • Brezilya’daki yağmur ormanlarının %58,4’ü.
 • Peru’dan %12,8.
 • Kolombiya’dan %7,1.
 • Ekvador-%1, Fransız Guyanası-%1,4, Surinam-%2,5, Venezuela-%6,1, Bolivya-%7,7, Guyana-%3,1 gibi diğer 6 bölgede küçük miktarlar bulunmaktadır.

Flora ve Fauna: Amazon yağmur ormanları , dünyada var olduğu bilinen her on türden birine ev sahipliği yapar.

Rüzgarların Amazona Ulaşması:  Amazon yağmur ormanlarını gübreleyen tozun %56’sının Sahra Çölü’nden geldiği tahmin ediliyor. Toz, bitki büyümesinde önemli bir rol oynayan fosfor içerir.

Amazon Yağmur Ormanlarının Ne Kadarı Kaldı?

Amazon havzasındaki insan yerleşimleri ve arazilerin gelişimi  ormanların katledilmesinde nedeni arasındadır. Kolonistler tarlaları yönetemez hale geldi ve toprak nemini kaybetti ve yabani ot istilasına uğradı.

Toprağın kısa süreliğine verimli olduğu fark edildiğinden çiftçiler daha fazla arazi açmaya devam etti. Temizlenen alanlar uzaydan çıplak gözle bile görülebiliyordu. Amazon’a yönelik en büyük tehdit Trans-Amazon Otoyolu’ydu.

Brezilya ekonomisi büyüdükçe, amazondaki tahribat çoğalmaktadır.

Ormanların yüzde 60’ı Brezilya sınırları içerisinde bulunuyor ve ülkenin gelişmesiyle birlikte alanın büyük bir kısmı temizleniyor. Amazon’un son  50 yılda %17-20 azaldı.

 

Aşağıda Amazon yağmur ormanlarının mevcudiyeti gösterilmektedir:

 

 • Yıl 2020 – %80,3 kaldı
 • 2019 – %80,5 kaldı
 • Yıl 2018 – %80,7 kaldı.

Amazon Yağmur Ormanları Yok Olursa Ne Olur?

Tıbbi Kayıp :

İlaç sektörü çok büyük kayıplarla karşı karşıya kalacak. Amazon’un doğası gereği sağlanan ilaçlarla hastalıkların yüzde doksanı tedavi edilebiliyor. Tıp dünyası esas olarak Amazon yağmur ormanlarına bağımlıdır. Orman bozulursa tıp sektörü de bozulur.

Yaklaşık. Lösemi ve glokom ilaçları da dahil olmak üzere reçeteyle yazılan 121 ilaç buradaki bitkilerden sağlanıyor. Üstelik kalp hastalıklarını tedavi eden ilaçların büyük bölümü ormanlardan sağlanıyor. 80.000 bitki türünün sadece %1’i tıbbi potansiyel açısından test edilmiştir.

Dünya Türleri Açısından Tahribat :

 • Dünyadaki türlerin yarısı Amazon Yağmur Ormanlarında yaşıyor. Yağmur ormanlarının tükenmesiyle birlikte bu türlerde yok olacak.
 • 40.000 bitki türü, 370 sürüngen, 2,5 milyon böcek ve 3000 tatlı su balığı da dahil olmak üzere dünya türlerinin % 10  Amazon’da yaşıyor.
 •  Bunun etkisi domino etkisi yapacak ve tüm dünyada 137 bitki, hayvan ve böcek türü yok olacak  . Bu oran devam ederse dünya, nesli tükenmekte olan türler de dahil olmak üzere türlerin yarısını kaybedecek.
 • Kuraklık ve Sel Baskınları Artacak:

  Mevcut durumla birlikte yağış miktarı da büyük oranda azalacak. Bunun nedenleri; , dünyada iklimi etkileyecek, kuraklık, daha uzun sürecek, sel baskınları heryerde görülmeye başlayacak.

  Küresel Isınma Süreci :

  Bitkiler karbondioksiti emer oksijen verir. Amazonlardaki katliam böyle devam edince, yıkım büyük miktarda karbon emisyonuna yol açacak;  bu,  havadaki oksijeni azaltacak ve sıcaklığı etkileyerek küresel ısınma sürecine yol açacaktır.

  Tarım, Su ve Gıda Kaynaklarına Yönelik Tehdit :

  Sıcaklıkların artması, sık sık sellere ve uzun süreli kuraklıklara yol açacak  ; Yağışın kademeli olarak azalması bitki zararlılarını ve hastalıklarını artıracak ve daha az su, mahsullerin ekimi ve bakımı için gereken kaynakları en aza indirecektir.

 • Dünyadaki Yiyecek Çeşitleri :

  • Dünyadaki gıdanın büyük bir yüzdesi ormanlardan elde ediliyor.
  • Amazon Yağmur Ormanı’nı kaybetmek, ormanda portakal, limon, avokado, mango, ananas, incir, muz, hindistancevizi vb. gibi 3000’den fazla yenilebilir meyve bulunduğundan yiyecek tedarikimizi etkileyecektir .

  Hava Kalitesinin Tükenmesi :

  • Bu ormanın yakılması   büyük miktarda karbon salınımına yol açacak.
  • Karbondioksitin oksijene dönüşümü azalacak.
  • Orman yangınları :

   Yağış miktarının azalması nedeniyle kuru hava hakim olacak. Sıcakl

   ık yaklaşık 3 santigrat dereceye yükselirse, Amazon Yağmur Ormanlarının %75’ini yok edecek doğal bir yangın meydana gelecektir. İnsan yapımı yangınlar hâlâ ormana zarar veriyor.

  • Bu bölgede Yaşayan Yerli Halk Etkilenecek :

   Dünya genelinde yağmur ormanlarında sığınak bulan ortalama 30 milyon insan var. 2,7 milyon insan yerlidir. 350 etnik grup insan Amazon yağmur ormanlarına sığınıyor.

   Amazon nehirlerinden bahsetmişken, dünya çapındaki insanlara çok büyük faydalar sağlıyorlar. Atlantik Okyanusu’na 175.000 metreküp  tatlısu akıyor.

   Kansere Karşı Aktif Olan Bitkiler :

   Amazon’un yok olmasıyla dünya, kansere ve kalp hastalıklarına karşı aktif parçacıklar sağlayan 3000 bitkinin yaklaşık %70’ini kaybedecek.

   Deniz salyangozu, dünyanın en etkili kanser ilacı; tek başına bu ilaç, hafif lösemiden mustarip birçok çocuğu büyük ölçüde kurtardı; Bu ilaç yağmur ormanı bitkisi Vincristine’den çekilmektedir.

   Eğer şu soru sorulursa yukarıdakilerle karşı karşıya kalacağız: Amazon Yağmur Ormanları yok olursa ne olur?

   Sonuç olarak, Amazon ormanların katledilmesi dünyayı kesinlikle yıkıma götüreceği oldukça açık. Şu anda sonuçlarını tüm dünyada görmeye başladık. Amazon Yağmur Ormanları Dünya’nın akciğerleri olduğunu düşünürsek ve akciğerlerin bozulması bizim yok olmamıza yol açacaktır..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir