Uzun ömür için zombi hücrelerinden nasıl kurtulurum

Zombi hücreleri, çoğalmayı bırakan ancak ölmeyen, hasar görmüş hücrelerdir. Yaşlanmayla olan bağlantılarını ve onlardan doğal olarak nasıl kurtulabileceğinizi öğrenin.

Zombi hücreleri, hasar görmüş hücrelerdir: Hücresel yaşlanmanın ve yaşlanmanın sırlarının kilidini açmak

Zarif bir şekilde yaşlanmak ve sağlığımızı korumak için hücrelerimizin iç işleyişini anlamalıyız, özellikle de iç işleyişindeki değişiklikler canlılığımızı tehdit edebildiğinde. Bilimsel olarak yaşlanan hücreler olarak bilinen zombi hücrelerine girin.

Yaşlanan hücreler, birincil işlevlerini yerine getirme yeteneğini kaybetmiş ve artık bölünemeyen hücrelerdir. Bir tür “bekleme” modunda yaşıyorlar, bu yüzden gayri resmi olarak zombi hücreleri olarak adlandırılıyorlar.

Peki zombi hücreleri kötü mü? Yaşlanma vücutta yaşam boyunca çeşitli aşamalarda gerçekleşen doğal bir süreç olsa da, bu hücreler biriktiğinde sorunlar ortaya çıkabilir.

Bu “ölümsüz” hücrelerin birikmesi onlara sadece unutulmaz bir isim vermekle kalmaz, aynı zamanda vücutta hasara yol açarak iltihaplanmalara ve yaşlanmanın hızlanmasına neden olabilir. Onları anlamak başarmanın yarısıdır. Doğru bilgi, gıdalar, takviyeler ve oruç tutma teknikleriyle donanmış olarak bu hücresel zombilerle savaşabilir ve kalıcı sağlıklı yaşamanın yolunu açabiliriz.

 

Zombi hücreleri nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi zombi hücreleri, kusurlu ancak hala hayatta olan hücrelerdir. Bir zombi hücresi, hücresel yaşlanma adı verilen ve vücuttaki normal hücre bölünmesi sürecinin sona erdiği bir olgudan kaynaklanır.

Bu süreç yaşlanmanın ayırt edici özelliklerinden  biridir ve bilim, yaşlanmanın hücrelerde oynadığı rol ve yaşlanmayı durdurmak veya yavaşlatmak için kullanabileceğimiz araçlar hakkında giderek daha fazla şey keşfediyor.

Hücre yaşlanması, hücresel stres etkenlerine veya hasara yanıt olarak meydana gelir ve potansiyel olarak zararlı hücrelerin bölünmeye ve çoğalmaya devam etmemesini sağlar. Bu hücreler daha sonra çoğalmayı bırakır ve canlı kalır ancak işlevsiz kalır.

Bu ideal bir senaryo değil çünkü vücudunuzun bu hasarlı hücrelerden kurtulmasını, onlara tutunmasını değil. Etrafta dolaşan bu zombi hücreleri aynı zamanda yaşlanmayla ilgili iltihaplanmayı tetikleyecilecek molekülleride salgılıyabiliyor.

Bu nedenle zombi hücrelerini nasıl öldüreceğinizi veya yaşlanan hücreleri nasıl ayacağımızı öğrenmek, uzun ömürlülüğü desteklemeye yardımcı olabilir.

Zombi hücreleri ile yaşlanma arasındaki bağlantı nedir?

Ulusal Yaşlanma Enstitüsü’ne göre, yaşlandıkça yaşlanan hücrelerin vücuttan uzaklaştırılması daha az verimli hale geliyor. Bu nedenle, zombi hücreleri yaşlanmayla birlikte birikme eğilimindedir ve çok fazla sayıda hücre kaldığında da yaşlanmayı hızlandırırlar.

DNA hasarı ve telomer kısalması olduğunda yaşlanan hücreler oluşabilmektedir mitokondriyal fonksiyon bozukluğuve mitofajinin devre dışı kalmasıyla yakından bağlantılıdır .

Zombi hücrelerinden doğal yollarla nasıl kurtulurum

Neyse ki zombi hücrelerinden doğal yollarla kurtulmanın yolları var. Egzersiz, kalori kısıtlaması ve doğal bileşikler yardımcı olabilir. Her yöntemi ve nasıl çalıştıklarını inceleyelim.

Oruç

Oruç, sağlığı iyileştirmenin bir yolu olarak dayanak noktası haline geldi çünkü yaşlanmanın birçok özelliğini doğrudan etkiliyor. Aralıklı oruç, yaşlanmayı geciktirebilenler de dahil olmak üzere birçok biyolojik yolu aktive eder.

Ek olarak oruç tutmak, otofaji adı verilen ve vücudumuzun yaşlanan hücreler de dahil olmak üzere hasarlı hücreleri uzaklaştırmasına yardımcı olan bir hücre geri dönüşüm sürecini başlatır .

Zombi hücrelerini öldürmek için ne kadar süre oruç tutmanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Otofajiyi teşvik etmek için oruç tutmak için en uygun sürenin uzunluğu hala belirsiz, ancak araştırmalar en az 24 saate ihtiyaç duyulabileceğini gösteriyor.

Egzersiz yapmak

Egzersizin sağlığa sayısız faydası nedeniyle geniş çapta tanınmaktadır ve çalışmalar, hücresel yaşlanmanın düzenlenmesinde de rol oynadığını göstermektedir. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, 12 haftalık bir egzersiz programının yaşlı yetişkinlerde hücre yaşlanmasıyla ilişkili biyolojik belirtileri azaltabildiğini gösterdi.

Egzersizin bu yararlı etkisinin, artan otofajiden, yaşlanan hücrelerin bağışıklık temizlenmesindeki iyileşmeden ve bu hücreler tarafından salgılanan pro-inflamatuar faktörlerdeki azalmadan kaynaklandığına inanılmaktadır; buna genellikle yaşlanmayla ilişkili salgı fenotipi (SASP) denir.

Doğal bileşikler

Araştırmalar, hücre yaşlanmasını yavaşlatabilen doğal bileşikleri belirledi ve bunun sonucunda zombi hücreleri öldüren takviyeler pazara giriyor. Hangi takviyelerin en çok söz verdiğini gözden geçirelim:

  • Quercetin: Bu polifenol meyve ve sebzelerde, çayda ve şarapta bulunur ve çeşitli klinik öncesi denemeler bunun senolitik bir bileşik olarak ümit verici olduğunu göstermiştir.
  • Resveratrol: Üzümde ve kırmızı şarapta bulunan bu doğal bileşik, kan damarlarının hücrelerindeki hücre yaşlanmasını yavaşlatabilir.
  • Kurkumin: Zerdeçalın aktif bir bileşeni olan kurkumin, antioksidan ve antiinflamatuar özellikleri açısından incelenmiştir ve senolitik bir bileşik olarak hareket edebileceğini gösteren bazı kanıtlar vardır.
  • ECGC: Yeşil çayda bulunan fitokimyasal epigallokatein galat (EGCG), bu süreçte yer alan çeşitli yolların modülasyonu yoluyla hücre yaşlanmasını yavaşlatabilir.
  • Urolithin A: Urolithin A postbiyotik bir besindir, yani bağırsaklarda bulunan yaralı bakteriler tarafından nar, çilek ve fındık gibi gıdalardaki polifenolleri yedikten sonra yapar. Klinik öncesi çalışmalar, Urolithin A‘nın hücre yaşlanmasını olumlu yönde etkileyebileceğini göstermektedir.

Zombi hücreleri ve mitokondriyal düşüş

Yaşlılık ve mitokondriyal fonksiyon, yaşlanma ve hücresel sağlık bağlamında doğası gereği bağlantılıdır. Hücreler yaşlandıkça mitokondriyal fonksiyon azalır, bu da enerji üretiminin azalmasına, reaktif oksijen türlerinin (ROS) üretiminin artmasına ve potansiyel DNA hasarına yol açar. Bu mitokondriyal fonksiyon bozukluğu, hücresel yaşlanmayı tetikleyebilir.

Buna karşılık, yaşlanan hücreler, enflamatuvar ve oksidatif faktörleri serbest bırakarak mitokondriyal fonksiyon bozukluğunu daha da şiddetlendirir. Bu karşılıklı alevlenme, mitokondriyal düşüşün hücresel yaşlanmayı teşvik ettiği ve bunun tersinin de geçerli olduğu bir geri bildirim döngüsü yaratır.

Mitokondrinin kalitesinin ve miktarının arttırılmasının, yaşlanan hücrelerin gelişiminin yavaşlatılmasında rol oynayabileceği mantıklıdır.

Vücuttaki zombi hücrelerinin kontrolünü elinize alın

Vücuttaki zombi hücrelerinin kontrolünü ele geçirmek, uzun ömürlülüğü ve tüm vücut sağlığını destekleyebilir. Oruç tutmak, egzersiz yapmak ve doğal bileşikler hücre yaşlanmasını yavaşlatmanın doğal yollarıdır ve genel olarak sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamanıza yardımcı olur

Not: Acıbadem İlaçlama Hizmetleri bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlı düzenleyip, paylaşmıştır ve bir tıp uzmanının rehberliğinin yerini alması amaçlanmamıştır. Yeni bir diyete veya takviyeye başlamadan önce daima doktorunuzla konuşun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir