Soğuk ve Yağışlı Sistem, Kapıya Dayandı: 9 Ocak Salı Günü Sıcaklıklar 10-12 °C birden Düşecek

Tel:0532 564 18 95

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün raporuna göre, önümüzdeki günlerde Balkanlar üzerinden gelen soğuk hava sisteminin Türkiye’yi etkisi altına alması bekleniyor. İşte öne çıkan bazı bilgiler:

  • Başlangıç Tarihi: Ülkede etkili olması beklenen soğuk ve yağışlı sistem, 7 Ocak 2024 (Pazar) gününden itibaren başlayacak.
  • Yağışlar: Öncelikle batı bölgelerinde sağanak, güney ve batı kıyılarda ise yer yer gök gürültülü sağanak şeklinde başlayacak. Zamanla tüm yurt genelinde etkili olması beklenen yağışların, karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı ifade ediliyor.
  • Sıcaklık Düşüşü: 10 Ocak 2024 (Çarşamba) gününden itibaren hava sıcaklıklarında azalma yaşanacak. Güney ve batı kıyı kesimlerinde yağmur, iç ve batı kesimlerde (kıyı kesimler hariç) karla karışık yağmur ve kar yağışı bekleniyor. Sıcaklıkların mevsim normallerinin altına düşmesi öngörülüyor.
  • Rüzgar: Pazar ve Pazartesi günleri batı ve iç bölgelerde güney ve batı yönlerden kuvvetli ve fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor.
  • Prof. Dr. Orhan Şen’in Açıklaması: CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, 9 Ocak Salı günü sıcaklıkların 10-12 °C birden düşeceğini ve Kıyı Ege, Akdeniz ve Trakya haricinde ülkede kar yağışının başlayacağını belirtti.

Yerel hava durumu ajansları ve güncel raporlar takip edilerek, halkın gerekli önlemleri alması önerilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıklayın Bizi Arayın
× Whatsapp İletişim